در حالی كه میلیون‏ها هوادار فوتبال، هریک ده‏ها هزار دلار سرمایه را به آفریقای جنوبی آورده اند، "توریسم جنسی" در مقصد شماره یك توریست‏های جهان در این كشور یعنی بندر كیپ تاون روزگار خوبی را سپری می كند و علی رغم ابتلای یک پنجم مردم میزبان جام جهانی با ایدز و هشدار کشورهای اروپایی به شهروندانشان برای عدم انجام چنین رفتارهای پرخطری در طول رقابت‏های جام جهانی 2010 که بعضاً رنگ تهدید نیز به خود گرفته، رونق این صنعت کثیف در قلب قاره سیاه بالا گرفته و درآمدهای سرشاری را برای گروه‏های شاغل در چنین فعالیت‏هایی به همراه داشته است.به گزارش اخلاق نیوز،تابناک به نقل از مید دی نوشت: برگزاری رویدادهای بزرگ و به طور خاص رویدادهای بزرگ ورزشی، برای میزبان چنین وقایعی با آثار مثبت و منفی همراه است که یکی از آنها گسترش بهره کشی جنسی از زنان مشغول به چنین اعمالی در کشور میزبان و همچنین ورود غیررسمی و شخصی چنین زنانی برای پاسخ به درخواست توریست‏ها در طول رویداد مذکور و تحصیل درآمدهای کلان است و در همین راستا فعالیت كارگران جنسی این ایام، در شهر بندری زیبای کیپ تاون آفریقای جنوبی به اوج خود رسیده است. با غروب آفتاب در این شهر که زمینه چنین اعمالی در آن وجود دارد، تب جشن و مهمانی آغاز می شود و هوادارن فوتبال برای خالی كردن هیجانات خود به كاباره ها و بارها می‏روند. خیابان لانگ در این شهر معروف‏ترین محل است و بارهای این خیابان در طول ماه اخیر که جام جهانی سیل جمعیت را به این کشور آورده بود، تا ساعت‏ها پس از نیمه شب باز و همه گونه سرگرمی را محیا می‏کرد و در قبالش با دریافت مبالغی نسبتاً بالا، سودی کلان را در هر شب از طریق توریست های خوش گذران به دست می‏آورد.  رافائل یكی از هواداران تیم هلند می گوید: در این نقطه جهان شما باید خیلی مراقب باشید. بهترین چیز این است كه قیمت ها ثابت نیست و می توانید معامله كنید. شهرت عالم گیر یکی از خیابان‏های این شهر زمانی به كارگران جنسی و فروشندگان مواد مخدر بود که بخشی از این رونق به قیمت‏های پایین تن فروشی و توزیع مواد مخدر به واسطه فقر شدید مردم این کشور بازمی‏گردد. در حالی كه مقامات به شدت به مبارزه با دسته دوم پرداخته اند اما كار زیادی را در مورد دسته اول نتوانسته اند انجام دهند و این كارگران راه خود را از خیابان‏‏‏ها به بارها باز كرده اند و با رشوه دادن به دربان‏ها به راحتی برای یافتن مشتری های بالقوه و تازه وارد به آفریقای جنوبی، وارد بارها می شوند و البته به دلیل حجم بالای جمعیت، تمامی ویژگی‏های لازم برای تجارت فراهم است و حاصل عرضه و تقاضا، سودی سرشار برای این عده تلقی می‏شود.


با این حال همه آنها نگرانند كه از این پس تجارت آنها مانند یك ماه گذشته نباشد. صاحب یك بار جزئیاتی را بیان می‏کند که علاوه بر بیان این نگرانی‏اش پیرامون از سکه افتادن این تجارت کثیف، عملاً انگلیسی‏ها را در معرض بیشتر درگیری با ایدز قرار می‏دهد. او می گوید: تجارت اینها خیلی خوب شده است و عده بسیاری از كشورهای همسایه نیز به كیپ تاون آمده اند. اما بعد از جام جهانی همه چیز تمام می شود. در جریان جام جهانی ما هر روز 3 تا 4 مشتری را داشتیم. درخواست های زیادی برای دختران سفید و سیاهپوست بوده است چرا كه هواداران اكثر از كشورهای اروپایی بوده اند و بهترین مشتری های ما بریتانیایی‏ها بوده اند. مقام‏های آفریقای جنوبی كمپینی را برای افزایش آگاهی در مورد ایدز در این شهر در جریان برگزاری مسابقات جام جهانی راه انداخته اند تا آفریقای جنوبی که بیشترین میزان ابتلا به این بیماری در جهان را داراست، رکورد بیشترین مبتلایان در جهان به این بیماری را ظرف یک ماه بر جای نگذارد و جهان پس از 30 روز، بحران توسعه شدید ایدز در نقاط مختلف را از طریق که یک بخش از پنج قسمت کل جمعیتش در ایدز غوطه ور است، نداشته باشد. در همین رابطه برخی کشورهای اروپایی دامنه هشدارها را فراتر برده که به عنوان نمونه بریتانیا اعلام کرد در صورت مشاهده شهروندانش در اطراف چنین خانه‏‏هایی، آنها را دستگیر و از آفریقای جنوبی اخراج خواهد کرد که تهدیدی جدی ارزیابی شده است.

در 30 خانه مخصوص در كیپ تاون در جریان برگزاری مسابقات جام جهانی توسط سازمان توریسم كیپ تاون حدود 160 هزار پوشش محافظتی جنسی توزیع شده که این رقم، از آمار بالای چنین فعالیت‏هایی علی رغم کشورهای مختلف و سازمان‏های بین المللی بهداشت و مبارزه با ایدز حکایت دارد و با وجود آنکه اكثر مقامات و مردم بیان می كنند كه برای آنها بسیار مهم است تا در كنار تفریح توریستها ایمنی نیز رعایت شود و روابط جنسی ایمن را بسیار مهم می دانند اما در عمل آمار چنین رفتارهایی به مراتب بیش از چندصدهزار تخمین زده شده و ترس از عواقب چنین رفتارهایی حتی با پوشش نیز که کاملاً ایمن در برابر ایدز نیست، بسیار بالا است.در حالی كه رفتارهای جنسی و فوتبال در جریان رقابت‏های جام جهانی همگام با هم پیش رفته اند، این بحث چالش‏های زیادی را در مورد قانونی كردن خودفروشی در این كشور ایجاد كرده است که با توجه به سودهای میلیون دلاری حاصله در طول ماه اخیر برای گروهی از مردم این کشور، اتفاق بعیدی نیست. بسیاری از گروه های غیرانتفاعی نیز معتقدند كه آفریقای جنوبی باید از این رویداد جهانی برای افزایش آگاهی و مبارزه با ایدز استفاده كند اما اختلافاتی در این زمینه وجود دارد و سازمان‏‏‏‏های فعال در زمینه ایدز در این کشور، فیفا را متهم به جلوگیری از دسترسی به پوشش‏های محافظتی و آموزش‏های ایدز در استادیوم‏های فوتبال و پارك‏های محل حضور هواداران می كنند که فیفا در قبالش موضع سکوت را پیش گرفته است.كنسرسیوم ایدز جامعه پزشكان آفریقای جنوبی برای بیماری ایدز و چندین سازمان دیگر هم در بیانیه ای مدعی شده اند كه فیفا تا این تاریخ به هیچ سازمان فعالیت‏های مدنی اجازه توزیع اطلاعات بهداشتی مرتبط به ایدز را نداده و این اقدامات تاسف برانگیز را در راستای توسعه این بیماری لاعلاج ارزیابی شده که فدراسیون بین المللی فوتبال پس از مشخص شدن نتایج به فاصله چند هفته تا چند ماه، پس از جام جهانی یکی از مسئولان مستقیمش شناخته خواهد شد و به زعم پزشکان، فیفا با عدم پوشش عوارض توریسم جنسی به عنوان کثیف ترین وجه توریسم در جهان، باید پاسخگوی کمک غیرمستقیم
  به توسعه این بیماری خطرناک باشد.