مهر: معاون وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرد: 70 درصد افغان ها به علت ادامه جنگ، ناامنی، فقر شدید و خشونت های خانوادگی از انواع بیماری های روانی رنج می برند."صدرالدین سحر" افزایش بیماری های روانی را یکی از مشکلات اساسی در جامعه سنتی افغانستان خواند و گفت: جلوگیری از افزایش بیماری های روانی، به اقدامات جدی در عرصه بهداشت و درمان نیاز دارد. وی افزود که این وزارتخانه در نظر دارد حداقل 10 تخت در بیمارستان های استانی و20 تخت در بیمارستان های منطقه ای برای این نوع بیماران ایجاد کند. روزنامه افغانستانی "سروش ملت" امروز در این رابطه به نقل از سحر نوشته است: تاکنون حدود یکهزار پرستار برای رسیدگی به بیماران روانی آموزش های تخصصی را فرا گرفته اند و در بیمارستان های پایتخت و استان ها مشغول کار هستند. این نشریه با اشاره به برپایی یکدوره آموزشی برای روان پزشکان و پرستاران هشت استان افزود: شرکت کنندگان در این دوره از کمبود امکانات لازم در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی شکایت داشتند.
یکی از شرکت کنندگان در این دوره آموزشی گفته است: ما با مشکلات زیادی روبه رو هستیم، هرچند همه نیازهای یک بیمار روانی را مد نظر داریم؛ اما بازهم آنچنان که انتظار می رود، نمی توانیم به آنها کمک کنیم. هرچند درگذشته گزارش هایی در مورد بیماری های روانی و گسترش آن در افغانستان منتشر شده بود، اما بررسی های جدید نشان می دهد که این بیماری اغلب کودکان و جوانان افغان را تحت تاثیر قرار داده است. کارشناسان امور بهداشتی می گویند که افزایش تعداد معتادین از جمله مشکلاتی است که افغان ها با آن روبه رو هستند و افزایش مصرف مواد مخدر بزرگترین عامل گسترش بیماری های روانی در این کشور است. اغلب زیرساخت های بهداشتی افغانستان در طول سه دهه جنگ کاملا از بین رفته است، این کشور هم اکنون از لحاظ پزشک، آزمایشگاه، تولید دارو، بیمارستان و درمانگاه های تخصصی به شدت با کمبود مواجه است. در حال حاضر 85 درصد جمعیت 24تا 34میلیون نفری افغانستان تنها به خدمات اولیه بهداشتی دسترسی دارند.
بر اساس گزارش جدید دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد هم اکنون یک میلیون نفر از جمعیت 15تا 64سال افغانستان مستقیما از مواد مخدر رنج می برند، که این رقم دو برابر متوسط جهانی در این گروه سنی است . این گزارش می افزاید: هشت درصد جمعیت مولد افغانستان به انواع مواد مخدر معتاد هستند که این موضوع زنگ خطر را در این کشور سنتی به صدا در آورده است. در حالیکه افغانستان به عنوان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در جهان شناخته شده است بر اساس گزارش جدید دفتر مزبور این کشور به بزرگترین مصرف کننده مواد مخدر نیز تبدیل شده است.بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، در سال 2009میلادی افغانستان با برداشت شش هزار و900 تن تریاک از 157هزار هکتار مزارع خشخاش در میان 20کشور عمده تولید کننده مواد مخدر در صدر قرار داشت. این دومین کشور فقیر جهان در سال قبل نیز با تولید دو و نیم تا سه و نیم تن حشیش در صدر کشورها قرار داشته است. ذخیره مواد مخدر در افغانستان در حدی است که در صورت عدم کشت بوته خشخاش تا 10 سال دیگر این کشور مصرف جهانی مواد مخدر را به تنهایی تامین خواهد کرد.